Viktig info kring SSVS närvaro på Kirurgveckan framöver

Bästa SSVS-medlemmar!

Nu kommer viktig info om Kirurgveckan. Tyvärr var det även i år, trots alla goda förutsättningar, väldigt få SSVS-medlemmar som valde att delta i Kirurgveckan i Linköping. Vår sammanställning indikerar att enbart 11 st av våra medlemmar (inkl enbart 3 ST-läkare) närvarade, om man räknar bort styrelsemedlemmar samt inbjudna presentatörer. Dessutom insändes detta år enbart 7 abstracts till vårt program under Kirurgveckan, vilket dessvärre också är ett rejält lågvattenmärke. Detta följer en långvarig trend med minskat intresse och deltagande på Kirurgveckan. I samband med vårt styrelseinternat denna vecka, har därför SSVS styrelse beslutat att inte delta i Kirurgveckan nästa år. Vi kommer erbjuda ST-lunch föreläsning och ev kärlkirurgiskt deltagande i samsymposier om andra delföreningar önskar detta. I första hand via de kärlkirurger som finns på plats på arrangerande ort.

Vi kommer fortsatt vara en aktiv delförening inom SKF (vilket de muntligen accepterat). Beslutet har inte varit lätt, men det har växt fram successivt i takt med det fallande deltagarantal vi noterat under flera år. Vi har i styrelsen dragit oss från att fatta detta beslut tidigare eftersom vi känner en stark lojalitet till SKF, men vi kan inte motivera den arbetsinsats som krävs när så väldigt få kollegor prioriterar närvaro vid vårt program.

Vi hoppas dock att detta kan göra vårt Kärlmöte ännu starkare och förhoppningsvis med fler deltagare. Abstractsessionen flyttas till Kärlmötet i Malmö (6-8/5 2026) och deadline för submit av Abstracts blir 260308. Abstract kommer kunna skickas till ssvs.abstract@gmail.com. Så börja redan nu planera för vilka arbeten ni ska skicka in så vi får en spännande möte!

Med bästa hälsningar

För SSVS styrelse
Joakim Nordanstig, ordförande SSVS
David Lindström, Vet sekreterare

Göteborg 250912